Jak vybrat šátek na nošení dětí a další užitečné informace k nákupu a péči

11.07.2019

Proč nosit

Nošení dětí není jen otázkou praktičnosti, což považuje hodně z nás za velkou výhodu (a výhoda to opravdu je, obzvlášť pokud miminko volá po kontaktu a vy potřebujete volné ruce), ale jde hlavně o to, poskytnou miminku bezpečí vaší náruče, které mělo po 9 měsíců těhotenství, dokud se nebude cítit bezpečně a nebude chtít objevovat svět samo. Zároveň mu prostřednictvím nošení dáte poznat způsob vašeho života. To jen ve zkratce. O benefitech nošení určitě znáte už spoustu jiných článků.

Šátek nebo nosítko?

Rozhodnout se můžete buď pro šátek, nebo nosítko. Já osobně doporučuji šátek, obzvláště pro první měsíce, protože šátkem se krásně přizpůsobíte miminku a dobře ho obepnete tak, aby mělo podporu po celé délce zádiček a pod zadečkem až ke kolínkům. Existují ale také nosítka, která se dají použít pro úplně malá miminka. V každém případě, šátek je variabilní, můžete s ním vázat různé úvazy, a to i na záda, kde miminko nastavíte tak vysoko, jak potřebujete, aby vám to bylo pohodlné, což u některých nosítek nejde. Nosítko oceníte více v pozdním věku, kdy dítě nebude třeba tolik trpělivé na uvazování, nebo už bude běhat a poponášet bude chtít jen občas. Případně ho ocení Vaše drahé polovičky, které na vázání šátku moc nejsou. Nosítkům se teď věnovat nebudu, jen řeknu jednu věc - než si nějaké nosítko koupíte, zjistěte si, co znamená ergonomické nosítko a nevěřte slepě prodejcům - malým vodítkem je informace, že nosítko, v kterém může dítě koukat čelem dopředu ergonomické a vhodné není. A teď zpět k šátkům.

Jak šátek vybrat

Kdo s nošením začíná, diví se cenám, proto bych ráda zmínila fakt, že jde vždy o certifikované materiály a o tkané materiály. Nenechte se zlákat nízkými cenami některých výrobců, existují bohužel i takoví, kteří prodávají šátky z metráže. Tam hrozí riziko protržení, nehledě na to, že taková látka půjde špatně uvázat, nebude vám pohodlná a od nošení by vás to mohlo spíše odradit. Dalším faktem je, že kvalitní šátek většinou prodáte s relativně malou ztrátou (já to vždy přirovnávám třeba ke kočárku, který ztrácí na ceně daleko více).

Jaký zvolit materiál

Pro úplné začátky je vhodné zvolit nějaký příjemný šátek z bavlny. Nebudete si muset zalamovat hlavu ručním praním, ani dlouhým "zanášením" (proces při kterém šátek měkne), cena bude přívětivější, než šátek s nějakou příměsí (existují i s hedvábím, merino vlnou, lnem atd...). Příměsi v šátku mění vlastnosti šátku, takže jsou pak buď více, nebo méně, pružnější, nosnější, nekloužou atd. 

Něco o gramáži šátků

Na malá miminka je dobré koukat na nižší gramáž šátku cca do 260 gr/m2 (tzn. tenčí šátek), bude se vám s ním dobře pracovat, nebude se dlouho zanášet a velké množství materiálu vás od vázání hned z kraje neodradí. Pokud máte už něco natrénováno (třeba na panence) a nechcete řešit případně pozdější výměnu za něco nosnějšího, zvolte gramáž střední (270-300 gr/m2), takový šátek by vám měl vydržet celé nosící období (pokud to vydržíte s jedním vy :-). Já osobně jsem velmi spokojená s šátkem s gramáží cca 260 gr/m2 a stačí mi i na větší děti. 

Jakou vybrat délku

Délka šátku je také důležitá. Malá miminka se vážou nejčastěji do úvazu "Kříž s kapsou uvnitř", je to nejuniverzálnější úvaz, který spotřebuje z úvazů na břiše nejvíc materiálu. 

Pro konfekce 34-36 doporučuji velikost šátku 5 (4,2 m)
Pro konfekce 38-42 velikost šátku 6 (4,7m)
Pro konfekce nad 44 pak velikost šátku 7 (5,2m)

Často si maminky i s nižší konfekcí kupují velikost šátku 6, protože tato je pak nejlépe prodejná (a přebývající látku po uvázání považují za "ozdobu", nebo se s ní nějak omotají :-)

Jak šátek prát (důležité!) a žehlit

Toto je hodně důležité! Po zakoupení nového šátku je vždy nutné ho vyprat před prvním navázáním (pokud se neprodává jako předepraný). Praním se dokončí proces tkaní, a vlákna se tak "ustálí" ve vazbě. Pokud byste to neudělaly, mohla by se vazba po navázání rozestoupit a později potrhat. Pro dlouhou životnost šátku perte šátek nejlépe v ruce a v přípravku k tomu určenému - bez rozjasňovačů a VŽDY BEZ AVIVÁŽE. 

Vhodným přípravkem je například gel na jemné prádlo z DM - ten zelený, na vlnu pak růžový, nebo růžový Ecover - ten je na jemné prádlo i příměsi - používám nejraději. Pokud máte easy-care šátek, můžete ho dát do pračky na program jemné prádlo. Šátek je vhodné až žádoucí vždy po praní vyžehlit, obzvláště šátek s příměsí se lnem, aby se stal poddajnější a nedělaly se na něm sklady, které by mohly být časem trvalé, což je nežádoucí. Vždy se, co se týče praní a péče, řiďte štítkem na šátku, případně dalšími pokyny výrobce.

Já osobně žehlím i ty šátky, které se žehlit nemusí, nebo se mají žehlit jen na mírný stupěň, a to vždy tak, že si na šátek položím látkovou plenu, nastavím žehličku na vyšší stupeň s napařováním a šátek vyžehlím přes ni. Vždy je to zárukou rychlejšího zanošení a změknutí i jinak tužšího a nepoddajného šátku.

Kde šátky kupovat

Šátkový svět je obrovský. Najdete nepřeberné množství designů a materiálů. Než se zorientujete (což může trvat měsíce), můžete šátek vybírat na českých stránkách buď přímo u výrobců, nebo u přeprodejců zahraničních značek.

Některé šátky nejdou koupit v e-shopech, protože jsou vydávány limitovaně, a tak je firmy nabízí na svých facebookových stránkách formou losování. To znamená, že vyplníte formulář, že máte zájem šátek zakoupit, a když vás ze zájemců vylosují, obdržíte na zadaný email fakturu k zaplacení. V takových případech doporučuji sledovat FB stránky výrobců, u kterých najdete šátek, který se vám líbí. 

Z českých výrobců např.:

www.dekka.cz 
www.loktushe.cz 
www.omnifera.eu
www.moisha.cz
www.vatanai.cz
www.lenire.cz

Vybrané české e-shopy, kde najdete větší výběr i zahraničních šátků:

www.nosenideti.cz
www.isatky.cz
www.satkomanie.cz 

FB komunity, kde naleznete šátky z druhé ruky a zároveň spoustu informací (čtěte vždy pravidla skupiny!):

Celorepubliková:
Nosíme děti - https://www.facebook.com/groups/519840121418990/?fref=ts

Regionální pro Jižní Čechy (pořádají se pravidelné srazy, kde holky poradí s vázáním, výběrem, můžete si osahat šátky nebo nosítka, co mají):
Jihočeské šátkařky - https://www.facebook.com/groups/1471822103101031/?fref=ts

Existuje spousta jiných regionálních skupin, stačí se zeptat v "Nosíme děti", nebo trošku pohledat na Facebooku.

A pokud byste zatoužily po dražších značkách (nebo chtěly jen potěšit své oko), koukněte na facebookové stránky značek, jako je Artipoppe, Solnce, Woven Wings, Sling Studio (to je moje srdcovka) nebo do skupiny Ručně tkané šátky, kde můžete podpořit české/slovenské tkadleny. Pro zorientování se můžete přidat do české FB skupiny HE luxusní šátky v ČR/SK, u konkrétních značek najdete i české fanouškovské stránky - Sling Studio šátky CZ/SK, Woven Wings CZ/SK, Artipoppe CZ/SK, Solnce šátky CZ/SK a další . Jen vás trošku musím varovat. Jak začnete zkoušet, nemůžete přestat. Každopádně z toho plyne velký benefit pro Vaše děti: Nosíte je, nosíte, čas plyne a plyne a najednou zjistíte, že už jste to jen Vy, kdo je chce nosit :-D

Tipy na základní úvazy a doporučené videokanály

Původně jsem chtěla udělat videoinstruktáž na základní úvaz Kříž s kapsou uvnitř, ale tohle video je tak skvělé, že není třeba, najdete v něm i nějaké fígly při uvazování: https://www.youtube.com/watch?v=1iyp6aYitbo 

Oblíbený je také úvaz Dvojitý kříž: https://www.youtube.com/watch?v=7Vxp-Ig_UiA 

Pěkným kanálem, kde se můžete učit různé úvazy je také https://www.youtube.com/channel/UCFHuuVYFZglR7GmsPVZZt5A

A za nejlepší (avšak v angličtině) považuji Wrap you in love, kde najdete snad naprosto všechno:
https://www.youtube.com/user/Bikerbaby2011
 
A na závěr, pokud byste chtěly kouknout na kompletní výběr šátků na trhu, najdete ho (většinou včetně cen) na stránce www.slingofest.com

Pokud máte dotazy, nebo byste si přály nějakou online konzultaci, nebojte se mě kontaktovat.


Mohlo by vás dále zajímat:

Sledujte mě:

Blog:

Drahá Erin, má milovaná dcero,
je to ještě živě v mé hlavě, kdy mi kamarádka koukla do dlaně a řekla, že budu mít tři děti a třetí bude holčička. Věděla jsi moc dobře, kdy je tvůj správný čas. Nechala jsi do našeho života přijít nejprve své dva bratry, abych se něco naučila. Ne to, jak být (snad) dobrou mámou,...

Ještě než jsem otěhotněla, zjistila jsem si dost věcí o tom, jak funguje systém v Německu, kde momentálně pobýváme. Pokud člověk plánuje rodit v porodním domě, nebo doma, musí jednat hodně rychle, aby si zajistil místo, jinak může mít prostě smůlu. A když říkám rychle, tak mluvím o týdnu, kdy se na počůraném papírku objeví dvě čárky.

Dlouho jsem nenapsala žádný blog, protože život s klukama doma je prostě jeden kolotoč. Ale poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se podělit o naši zkušenost s psychogenní zácpou a jejím vývojem, protože jestli se mohlo v mém posledním blogu zdát, že tenhle problém jsme vyřešili, tak ne. A byla by možná škoda se nepodělit o to, co by...

Nedávno jsem udělala takové rychlovideo (níže), kde si vážu malé miminko na záda. Není úplně reprezentativní, protože jsem prostě odskočila od plotny, abych pomohla kamarádce videonávodem, ale nakonec mě o něj prosilo víc maminek, tak ho uvádím i sem, kde ho všichni snadno dohledají :-)

Nošení dětí není jen otázkou praktičnosti, což považuje hodně z nás za velkou výhodu (a výhoda to opravdu je, obzvlášť pokud miminko volá po kontaktu a vy potřebujete volné ruce), ale jde hlavně o to, poskytnou miminku bezpečí vaší náruče, které mělo po 9 měsíců těhotenství, dokud se nebude cítit bezpečně a nebude chtít objevovat svět samo. Zároveň...